Ikšķiles centrālā laukuma un satiksmes organizācijas priekšlikumi

Ikšķiles centrālā laukuma un satiksmes organizācijas priekšlikumi iesniegti atkārtotā sabiedriskās apspriešanas sapulcē 2013. gada 11. martā plkst. 17.00 Ikšķiles novada pašvaldības zālē, Strēlnieku ielā 10.
ovāls

Skolas, Peldu, Birzes ielas divu virzienu un divu stāvlaukumu saslēguma risinājums – ovāls ar lokveida kustību.

Risināmā problēma Ikšķiles centrā:
– četru ielu savienošana situācijā, kad to asis nesaiet vienā punktā, nepieļaujot būtisku kustības ierobežošanu no/uz katru no virzieniem,
– augstas intensitātes kustības stāvlaukuma pieslēgšana, nodrošinot tā ērtu lietošanu braucējiem no/uz visiem virzieniem,
– jānodrošina visaugstākā iespējamā drošība gājējiem un velobraucējiem.

Problēmas risinājums – ovāls ar lokveida kustību.
– tiek nodrošināta visu četru ielu vienlīdzīga iebraukšana/izbraukšana,
– stāvlaukumu pie skolas var pieslēgt tieši ovālam,
– rodas iespēja kā pastāvīgu stāvlaukumu lietot laukumu pretī pasta ēkai,
– tiek nodrošināta saprotama un droša gājēju kustība, jo katrā šķērsojamā brauktuves daļā ir vienvirziena kustība.

Risinājuma varianti
Ovālu var izvietot uz Birzes ielas ass, konservējot esošo telpas uztveri. Šajā gadījumā Peldu ielas pieslēgums nedaudz atvirzās no laukuma malas. Vienlaicīgi šajā gadījumā saglabājas pietiekami liels lietus ūdeņu savākšanas baseins (dīķis).
Ovālu var sagriezt Peldu ielas virzienā, novirzot no Birzes ielas ass. Tas varētu būt arī atbilstošāk laukuma asimetriskajai formai. Šajā gadījumā Peldu iela maksimāli pietuvinās teritorijas malai. Birzes ielai virzienā uz ovālu veidojas neliels kreisais pagrieziens. Tas no kustības drošības viedokļa vērtējams pozitīvi, jo spiež samazināt ātrumu pirms ovāla. Samazinās lietus ūdeņu savākšanas baseins (dīķis).
Abos variantos Skolas un Birzes ielu, kā arī stāvlaukumu pieslēgumiem nav būtiskas izmaiņas.

Gājēju drošība uz Peldu ielas Lībiešu ielas – skolas kvartāla virzienā.
Problēma:
Gājēju kustība virzienā Lībiešu iela – skolas kvartāls piedāvātajā projekta variantā ir nedroša, bet visi iespējamie viena līmeņa varianti ir neērti visām iesaistītajām pusēm.
Risinājums:
Peldu ielas iegremdēšana posmā no Birzes ielas līdz estrādes iebrauktuvei vai tālāk un gājēju tilta izveidošana uz Lībiešu ielas ass. Lībiešu ielas brauktuve vairs nav savienota ar Peldu ielu.
Ieguvumi:
Drošība! Strūklakai un laukuma pulkstenim līdzvērtīgs vides objekts. Iegremdētā Peldu iela radīs mazāk trokšņa jaunajā laukumā un estrādē.
Trūkumi:
Pagaidām nezināma izmaksu atšķirība.

Laukuma līmeņa izlīdzināšana
Pašlaik plānots laukums ar slīpu virsmu (5 grādi vai procenti?). Tas saistīts ar divu ēku ieeju līmeņiem – skola un kultūras nams. Tomēr slīpais risinājums nav nekāds risinājums, ir tikai esošās ielas profila kopija!! Tai pašā laikā jau tagad laukumā ir terases ar uzbērumiem. Pie skolas – jaunā korpusa vidusdaļā un pretī kultūras nama vecajai ieejai uz Strēlnieku ielas pusi.
Jāveido taisns laukums, ar terasi pie kultūras nama.
Tieši šis, pie kultūras nama esošās terases augstums jāņem par pamatu, un jāizveido terase arī kultūras nama priekšā. Tad pārējo laukuma līmeni, augšdaļā nedaudz samazinot (vairāk – norokot tagadējo ielas profilu), bet lejasdaļā nedaudz paaugstinot, var iegūt laukumu ar praktiski nemanāmām ūdens noteces slīpuma virsmām. Līmenis – tuvu līmenim pie skolas ieejas.

Par laukuma risinājumā piedāvātajām betona atbalsta sienām
Laukuma līmeņu atšķirība nav liela – tikai 3 m. Neatkarīgi no tā, vai laukuma līmeni augšējā daļā samazina vai saglabā „slīpo grīdu”, lejas daļā atbalsta sienas nav nepieciešamas.
Līmeņu atšķirību var nodrošināt ar slīpiem uzbērumiem (skanstīm), nepieciešamības gadījumā nostiprinot augsni ar atbilstošām struktūrām (Rīgas kanāla malas). Lai zāle netiktu izbradāta, skanstes augšējā daļā jāveido uzbērumi (līdz 0,5 m) un jāizvieto vides objekti (soliņi u.c.), kas apmeklētājus pagriež uz laukuma iekšpusi. Un protams, jāplāno vide tā, lai slīpās vietas nebūtu dabisko gājēju ceļu trajektorijā. Ja to nevar novērst, tad šajās vietās izveido celiņus, kāpnes. To var izdarīt arī dažus gadus pēc laukuma pabeigšanas, bet to nevarēs izdarīt betona sienu risinājuma gadījumā.

Word versija izdrukai. Pielabo pēc sava prāta un sūti pašvaldībai!

Iepriekšējās publikācijas par tēmu Ogrenet.lv
Diskutē par Ikšķiles pilsētas centrālo laukumu
Atkārtoti spriedīs par Ikšķiles centrālo laukumu un satiksmes organizāciju

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s