Mazliet par vārda brīvību

Ikšķilē 2008. gadā darbu uzsāka privāts interneta portāls Ikskile.com. Tas ir novada nozīmīgākais publiskais resurs, kurā ne tikai publicē informāciju, bet arī ļauj to komentēt. Tieši komentāri to būtiski atšķir no oficiālā portāla Ikskile.lv.

Ikskile.com pirms pašvaldības vēlēšanām, tāpat kā visa novada opozīcija (pozīcijā bija Zemnieku savienība vienpersoniski), kritizēja pastāvošo kārtību. Kritika izpaudās dažādo autoru iesniegto rakstu saturā un komentāros. Pēc vēlēšanām, kad pozīcijā kopā ar ZS nokļuva visa vecā opozīcija, bet jaunais spēks Apvienība Iedzīvotāji kļuva par jauno beztiesisko opozīciju, Ikskile.com turpina ieturēt pastāvošajai varai, kas faktiski ir pārgrupēta vecā vara, kritisku attieksmi.

Jāatzīmē, ka šeit gan nav pamata runāt par portāla redakcijas politiku, jo tādas nemaz nav! Portālā joprojām parādās kritiski raksti, parādās arī tas, ko varētu saukt par būtiskas informācijas pārpublicēšanu, lai tā sasniegtu plašāku auditoriju. Tomēr kopš 2008. gada ir notikušas būtiskas izmaiņas. Ir ievērojami pieaudzis publikāciju skaits arhīvā un var novērot arī “redakcijas” un auditorijas nogurumu. Kā tas izpaužas?

Raksti tiek pievienoti pakās pa 3-5 dienā reizi vienā vai divās nedēļās. Līdz ar to nav saprotamas redakcijas prioritātes, bet daža publikācija zaudē auditoriju vēl pirms to kāds vispār ieraudzījis. Šajā viļņveida informācijas plūsmā tiek zaudēta saikne ar iepriekšējām līdzīgas tēmas publikācijām un to komentāriem. Rezultātā bezjēdzīga kļūst arī katra jaunā publikācija, jo tās arvien biežāk sāk izskatīties pēc piekasīšanās. Vai tāds tagad ir Ikskile.com redakcijas mērķis – radīt savā auditorijā to pašu apātiju, kāda bija visā novadā ZS vienpersoniskās vadonības laikā?

Viss nav tik bezcerīgi, ja vien Ikskile.com izstrādātu šodienas satura apjomam atbilstošu informācijas grupēšanas politiku, saprastu un deklarētu paši savas prioritātes, kā arī mazliet paplašinātu savu piedāvājumu komentētājiem un komentāru lasītājiem (priekšlikumi zemāk). Viena vajadzība ir komentāri un diskusijas par “da jebko”, otra – paziņot jaunumus, uzdot jautājumus. Piemēram, Jānim ir skaits mocītis, bet es nezinu, kādas markas. Vai kāds var pateikt?

Un nemaz nebūtu slikti, ja tomēr publika beidzot uzzinātu savu varoņu vārdus. Ikskile.com nav Diena, bet, īpašniekiem paliekot anonīmiem, tā noteikti nekļūs ne par Dienu, ne Delfi.

Šo rakstu sacerēju pēc zemāk redzamo komentāru sērijas. Radās sajūta, ka šis brīdis ir jāieraksta skurstenī 🙂

E-klase nākamgad arī Ikšķiles vidusskolā

Andris 29.07.2010 13:04
E-klase ir ļoti labs pasākums. Ļoti labi, ka IKSKILE.COM par to informē. Tikai ja zudīs iespēja brīvi komentēt, tad jau mēs par to varēsim tikpat “brīvi” lasīt Ikskile.lv. Padomājiet par savu apmeklējumu statistiku 🙂
E-klases ir reāls risinājums vienai konkrētai vecāku un skolas komunikācijas vajadzībai. IKSKILE.COM varētu ņemt piemēru – atvērt sadaļu, kurā komunikācija komentētāju-pļāpātāju starpā netiktu ierobežota ar sadaļas noteikumiem, jo lielākie pļāpas (es tai skaitā) parasti nespēj noturēties nekādos rāmjos. Tādu bez-noteikumu haidparku, uz kuru vajadzības gadījumā pārcelt komentārus, kuri izrādās neatbilstoši kādai citai sadaļai. Tā nebūs dzēšana – tā būs informācijas (lai nu kāda tā būtu) sakārtošana 🙂

IKSKILE.COM 28.07.2010 23:55
Ar šo tad arī beigsim netēmu, Skaidrīt, OTTO, Andri utt.

? 28.07.2010 23:35
Vai Andra un OTTO komentāros ir rakstīts par E- klasi? Atkal blata būšana, kā jau pie Jāniem.

IKSKILE.COM 28.07.2010 23:10
Visi turpmākie komentāri šeit, kas neattiecās uz rakstu “E-klase nakamgad arī Ikšķiles vidusskolā” tiks dzēsti.

Andris … IKŠĶILE.COM 28.07.2010 20:46
Piekrītu, ka neatbilst sadaļai. Žēl, ka piemērotākas sadaļas nav 🙂

IKSKILE.COM 28.07.2010 19:52
Dargie ikšķilieši Jūsu diskusija ir neatbilstoša sadaļai!

……………………………

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s