2017. gada 14. jūnijā. Ikšķile pēc vēlēšanām.

Ikšķiles novada domes vēlēšanās Induļa Trapiņa vienotība ieguvusi septiņas deputātu vietas, LZS četras, Nacionālā apvienība un iedzīvotāji pa divām. Indulim varas noturēšanai vajag kompanjonu, kaut vienu deputātiņu no jebkura saraksta! Te arī būtu stāstam gals, ja 4 gadus opozīcijā nīdētajām partijām pietiktu lepnuma un elementāra saprāta…

Mazliet no vēstures. Līdz 2009. gada Ikšķili vada Jāņa Rudzīša LZS. Pēdējā sasaukumā 7 no 11 vietām. Tāda vara bojā cilvēkus, ja tā ir bijusi ilgstoša un ja tās turētājs sāk atpalikt no laika. Indulis bija vienīgais un paskaļais opozicionārs, kurš gan dīvainā veidā mēnesi vai dažus kļuva par Jāņa Rudzīša aizvietotāju priekšsēdētāja amatā, ka Jānis atkāpās no amata bērnudārza remonta applūšanas laikā. Varbūt kāds man var paskaidrot, kas tā bija par rokādi?

2009. gada vēlēšanās 15 vietu sadalījums bija LZS 5, jaunajai Ufo protesta partijai Apvienība Iedzīvotāji arī 5, Tēvzemiešiem 2, Sabiedrībai citai politikai 1, bet Induļa Trapiņa jaunajam laikam 2 deputātu vietas. Te arī notika Induļa izjājiens baltā zirgā. Indulis sapakoja 5 deputātu-mazinieku paketi un paņēma domes priekšsēdētāja amatu. Jānim nācās iet par vietnieku. Nezinu, cik nu viņam to nesmukumu bija, ko slēpt, bet savas balss kopš tā laika Jānim vairs publiski nav bijis. Indulis diezgan veikli tiek galā ar Ufo, pārceļot ierasto domes sēdes laiku no pēcpusdienas uz rītu – Ufo tai laikā strādāja Radio SWH darbadienu rīta programmā. Ufo noliek mandātu, lai domē strādātu nākamais no saraksta.

Gada laikā savu vēlmi būt Induļa miesas tuvumā nespēj noslēpt viens no AI deputātiem – Ģirts Baķis. Nespēdams pretoties Saurona gredzenam, viņš pamet AI, iestāja Induļa kopā un …. šeit bungu rīboņa … ar piekto numuru ielikts Vienotības sarakstā 2013. gadā nolido uz apkaunojošo 15. vietu. Gadā, kad Indulis nokāvis visus pretiniekus un paņem 8 no 15 vietām. Indulis Uzvarētājs! Tāda pārvietošanās pa sarakstu nav apkaunojoša pati par sevi. Tā tiek novērtēti kažoku metēji. Un tas ir pareizi!

Pēc 2013. gada vēlēšanām uzvarētājs savāc visu – amatus, algas, ietekmi, pieeju informācijai un informācijas kanālus. Visi var gulēt mierīgi. Tā kā Ikšķilei naudas ir daudz, bet novads joprojām nav maza karaļvalstiņa, tad naudai ir jākustās, lai tā skanētu te un tur. Turpinās būvniecība dažādās sfērās, tiek finansēti pašdarbnieki un sportisti, notiek iekšējās intrigas un pārbīdes. Viss kā jau Ugunsgrēka valstiņā pienākas. Patīkami, ka daudzas lietas dažādo novada partiju programmās ir līdzīgas, tādēļ Induļa domei tīšām vai netīšām izdodas realizēt daudzas no patiešām vajadzīgām lietām. Bet bija labi, kamēr bija labi…

Induļa vienotība savos 8 valdīšanas gados nokļuva tajā pašā strupceļā, kur viņa priekšgājējs. Rūpējoties, lai naudiņa skanētu gan te, gan tur, lai pie skaņas būtu pareizie cilvēki, lai no skaņas arvien tālāk nostumtu ne savējos vai vienkārši atbrīvotu vietu, arī Induļa vienotība ir atpalikusi no laika ritējuma. 2017. gadā no 15 vietām tiek iegūtas tikai 7 vietas! Nu neko sev – tikai! Jā, tikai, jo Indulim nav sabiedroto. Nav? Indulim un nav?! Un kāpēc lai būtu, ja pārējie 8 no Induļa vienotības piedzīvojuši sarūgtinājuma kamolu kaklā un pat atklātu mobingu pa pašvaldības varas vertikāli?

Kas ir tie astoņi, kuri var 1) atriebties Indulim vai 2) izveidot jaunu pašvaldības modeli – pilnu koalīciju “PAR!”?

Apvienība Iedzīvotāji ir gauži cietusi 2009. gada vēlēšanās, kad ticēja, ka arī Indulis patiešām ir opozīcijā Jānim. Cilvēki tie paši. Nacionālā apvienība, kura pēc līdzdarbošanās 2009. gada domē tika izmesta kā nobraukta riepa, bet abi šogad ievēlētie deputāti ir jauni un apņēmīgi profesionāļi. Ikšķiles LZS ir pretrunīga sadarbības pieredze ar Induli. 2009. gadā Indulis varēja izvēlēties AI, bet paņēma un, iespējams, piesedza LZS Jāni. Pēc 2013. gada domes izrādēs LZS arī sēdēja mazo bērnu stūrīti. Bet pats galvenais – 2017. gadā LZS ir jauns līderis, Ikšķiles vidusskolas direktors Česlavs Batņa. Lai gan viņš Ikšķilē ir jauns cilvēks, tomēr vadošs amats vislielākajā iestādē pēc nogurušas priekšgājējas ir bijis labs atspēriena punkts.

Tātad, runājot par atriebšanos, pirms 2017. gada 15. jūnija Ikšķiles novada domes jaunā sasaukuma sēdes par domes priekšsēdētāja amatu reāli var cīnīties:

Indulis (līdz šim Uzvarētājs) var droši rēķināties ar savām 7 vienotajām balsīm
Česlavs (līdz šim Direktors) var droši rēķināties ar savu LZS sekotāju 3 balsīm, ar NA 2 balsīm un AI 2 balsīm. Kopā 7!
Vēl viņš var rēķināties ar Premjera partijas atbalstu no Rīgas. Česlavam pietrūkst tikai viena balss – viņam pietrūkst tā cilvēka balss, kurš vēlēšanu avīzē rakstīja “Esmu apmierināts ar labāko!” Česlavam pietrūkst savas balss! Varbūt līdz rītam atgūs? Te ir vieta bēdīgam smaidiņam…

Česlav Batņa, gan jau lasīsi! Es šeit speciāli atgādināju par Baķi. Indulis nav sentimentāls, viņš ir politisks miesnieks. Izmanto un izmet, lai viņa tuvumā zvaigznes pārāk nespīd. Nekā personīga, tikai bizness. Pareizi rakstu, Dace? Česlav, šī ir tava politiskā iespēja! Ja nočakarēsi, tad nočakarēsi. Ja pagulsies zem smagsvara, tad ka vīrs vairs nepiecelsies. Kurš politiskais spēks ņems savās rindās cīnītāju, kurš necīnās? Kuram vēlētājam vajadzēs kandidātu, kurš pat nemēģinās paņemt to, kas viņam jāpaņem pēc saņemto balsu skaita, pēc vēlētāju gribas?

Un mans mīļākais – naivi optimistiskais – variants. Ja nu tomēr zvaigznes sagriežas tā, ka Česlavam atrodas astotā balss. Koalīcija “Par” ir visu partiju koalīcija ar Česlavu priekšsēdētāja amatā un 3 vietniekiem no katras partijas. Induli par vietnieku laist nevar, jo viņam pārāk liels svars. Gan jau kāda cita cienījama vieta atradīsies. Savukārt kādu citu no Vienotības par vietnieku var iebalsot pat tad, ja viņš sākumā skata pēc ir pret – ar astoņām balsīm pietiek 🙂

Nu, tad tā – sūtu uz e-pastu, kam zināšu aizsūtīt. Lieku savā interneta lapā doveiks.lv, lai zināt, ka rakstnieks esmu es, nevis kāds no pašvaldības amatiem, kuru pēc tam gribēsies paspaidīt.
Rebjata, davaite žiķ družno! Un katram jāņem sava vieta un jādara savs darbs. Savs liktenis ir jāpiepilda, nevis jānolej.

Kad Dieva plāns ir piepildīts,
tad tautai cits mērķis tiek parādīts.
Var tauta to saprast, var ieraudzīt,
un jaunu ceļu sev priekša likt.
Var nesaprast, tad pamazām
kā sniegs tā izkusīs.

p.s. Var jau būt, ka es neko nesaprotu, tad apgaismojiet.
p.p.s. Viss dzejolis šeit:
https://doveiks.lv/2017/05/27/a-doveiks-par-latviesiem-latvija/

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s