Kādu domi var un vajag vēlēties?

Ikšķiles Tirgus Ziņotājs #2013 raksta:

Ikšķiles novadam ir nauda un jau iesakņojies guļamrajona statuss. Protams, ražošanas attīstība ir veicināma. Ražošana ar augstu pievienoto vērtību sākot no amatniecības līdz pat augstajām tehnoloģijām, bet ne ar liela apjoma izejvielu apstrādi. Derīgie izrakteņi apgūstami pašpatēriņa līmenī, pirmkārt domājot par vidi.

Tātad, prioritāte ir augstas kvalitātes atvērta dzīves vide, kurā cilvēks var attīstīties un pilnvērtīgi dzīvot no dzimšanas līdz pēdējam elpas vilcienam. Vai tādu vidi var izveidot tehnokrātiskā veidā, uzbūvējot standartu noteiktas ēkas un vides objektus, ielas un inženierbūves? Tādu vidi var izveidot, ja resursi un uzmanība tiek veltīti pakalpojumam. Vēl labāk, ja katrs sabiedrības loceklis ir arī šī pakalpojuma līdzveidotājs. Vai bērnudārza ēka vai stadions nodrošina bērna attīstību? Bērnudārza audzinātāja un trenera sadarbība ar bērnu nodrošina bērna attīstību.

Šādi pakalpojumi ir ikdienišķi, lai gan mēs tos bieži neuztveram kā pakalpojumus. Deju kolektīvs, sporta komanda, adīšanas pulciņš. Ā, skaidrs! Mēs dejojam pašvaldības kultūras namā, paši radām deju un gūstam prieku sev un kādreiz priecējam tautu koncertā. Mēs varam izvēlēties dejas soli, mūziku, tērpu, pāri vai pat deju kolektīvu! Bet tas nav viss! Pašvaldība samaksā kolektīva vadītājam, kādreiz izbraukumam, kādreiz tērpiem. Jā, tas ir labi. Un tas nemaz nav tik dārgi.

Mēs neiedomājamies, ka mūsu bērni skolā piedalās līdzīgā procesā, tikai parastajā skolā viņam nav izvēles ne par skolas programmu, ne par mācību metodēm, ritmu, slodzi, priekšmetiem. Izvēle nav arī skolēna vecākiem. Tādam modelim Ikšķilē daudzi vecāki nepiekrīt, tādēļ Ikšķilē darbojas arī cita skola, cits modelis. Un tas pamazām iekļaujas kopējā pašvaldības sistēmā un maina to, lai gan pašlaik šī cita domāšana nav pašvaldības sistēmas daļa. Vai tas ietekmē parasto skolu?

Ikšķilē pēdējā laikā notiek būvniecības darbi, kas nosaka Ikšķiles novada vaibstus gadu desmitiem uz priekšu. Tomēr Ikšķiles pašvaldība šajos darbos greizsirdīgi aizstāv savas it kā dabiskās tiesības izlemt par lietām vietā, veidā un laikā, kas ir zināms tikai šauram valdošo lokam. It kā stacijas tualete būtu mapīšu sakārtojums domes grāmatveža plauktā. Stacijas tualete ir vieta, kur nodokļu maksātājs saņem pakalpojumu! Arī par tualeti remontu samaksā nodokļu maksātājs! Par sabiedrisko ēku izvietojumu pilsētā, publisko ēku krāsojumu, sabiedriskā transporta pieturām un gājēju pārejām maksā nodokļu maksātāji. Tomēr nodokļu maksātāji ir izolēti no šādu jautājumu lemšanas.

Ikšķiles novadam vajag domi, kuras deputātiem ir idejas, kas atbilst cilvēku interesēm un vajadzībām, ir spēja tās formulēt un realizēt pašvaldības struktūrā vai sadarbībā privātajām iniciatīvām un biedrībām. Dome var būt un tai jābūt lokomotīvei, nevis tikai pārmijniekam.

2 domas par “Kādu domi var un vajag vēlēties?

  1. Atpakaļ ziņojums: Labāko kandidātu izlase Ikšķilei 2013. gadā | Tā dzīvojam. Ikšķilē. Latvijā.

  2. Atpakaļ ziņojums: Visi uz vēlēšanām? | Tā dzīvojam. Ikšķilē. Latvijā.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s