Ilmārs Mežs: Latvijā dzīvo mazāk nekā 1 880 000 iedzīvotāji

Video Diena.lv 2012. gada 26. janvāris

Latvijā, visticamāk, dzīvo mazāk kā tautas skaitīšanā saskaitītie 1 880 000 iedzīvotāji, ceturtdien laikraksta Diena un portāla Diena.lv rīta raidījumā Dienas Rīts sacīja demogrāfs Ilmārs Mežs.

Viņš uzskata, ka internetā saskaitījušies arī tie iedzīvotāji, kuri nedzīvo Latvijā. I.Mežs sacīja, ka viņš arī personiski pazīstot šādus cilvēkus. Piemēram, trūcīgā ģimenē, kurā bērni strādā ārzemēs, māte tautas skaitītājiem var pateikt, ka bērni dzīvo Latvijā. To ietekmējot gan pabalsta saņemšana, gan citi apstākļi. “Arī šie 1,88 miljoni ir vēl uz jautājuma zīmes. Reālais skaits ir zem diviem miljoniem.  1 880 000 ir reģistru dati,” rīta raidījumā teica I.Mežs.

Viņš atzina, ka neizprot amatpersonas, kuras pauž viedokli, ka tautas skaitīšanas rezultāti ir labāki, nekā cerēts. “Nevaru atrast neko optimistisku, ja tik krasi zaudējam iedzīvotājus. Samazinājums 10 gados ir 13%. Parēķiniet – pietiek 80 gadiem,” sacīja demogrāfs. Viņš sacīja, ka samazināšanas iemesli ir migrācija un dzimstības samazināšanās.

“Mēs bruģējam strauji ceļu, ja jaunieši brauc prom un bērni dzimst mazāk, tad piecus, desmit gadus varam tāpat ar šiem procentiem samazināties, tad nejutīs, bet tas, ko ietaupām uz bērniem, mūs sitīs desmitkārtīgi, jo tiem, kam tagad 40, 50 gadi, kad ies pensijā, kādam vajadzēs ienākt šeit un nākotnes bērnu skaits pūs puse, trešdaļa. Būs tik milzīgs trūkums pēc darba rokām, ka Latvijai nekas cits neatliks kā masveida imigrācijai,” rīta raidījumā pauda I.Mežs. Viņš arī informēja, ka amatpersonas ir lūgušas, lai nesabiezina krāsas, bet, viņaprāt, viņam jābūt kā brīdinātājam.

Demogrāfijas politikai, ko Latvijai būtu jāīsteno, neesot nekur tālu jāmeklē, bet jāpieņem Igaunijas piemērs. Kaimiņvalstī valdība spējusi ieguldīt 100 miljonu latu jaunajās ģimenēs. Viņš arī uzsvēra, ka Latvijas Valsts prezidents spriež aplami, ka nauda jaunajās ģimenēs neveicinās bērnu radīšanu. “Cilvēks, kuram ir lieli ienākumi, nezina, ka māte ar bērnu, kuri saņem astoņus latus un bērnudārzu rindā viņiem jāgaida divus gadus, strādāt nevar, jo nav, kur atstāt bērnu,” teica I.Mežs. “Nevajag dot naudu, bet vajag dot iespēju pabarot bērnu. Ja būs bērnudārzs, tad būs arī otrs bērniņš,” uzsvēra demogrāfs.

I.Mežs sacīja, ka Latvijā, tāpat kā citās Eiropas valstīs, nav cerību uz strauju dzimstības palielinājumu.

Viņš arī sacīja, ka bagātākās valstis bauda demogrāfijas celšanas pasākumu augļus. “Mums bija neliels uzaugums treknajos gados, tas apliecina, ka viss tas ekonomikas kāpums deva cerību,” sacīja I.Mežs.

Demogrāfs arī norādīja, ka ar “šausmām domā par to, kas notiks, kad Latvijā “ienāks” nedzimušo bērnu paaudze”. Viņš sacīja, ka tagad Latvijā ir divas reizes vairāk māmiņu, nekā būs pēc 10 gadiem.

Viņš arī sacīja, ka izmaiņas varētu notikt, ja notiktu “kustība valsts galveno amatpersonu galvās”. “Tai kustībai jānotiek finanšu ministra, Saeimas budžeta un finanšu nodokļu komisijas pārstāvju galvās, Valsts prezidenta galvā,” teica I.Mežs, vienlaikus uzsvērot, ka, piemēram, Krievija atbalstījusi jaunās ģimenes, piešķirot zemi.

I.Mežs apgalvoja, ka Eiropas valstis mēģina savu budžetu sabalansēt tā, lai jaunajām ģimenēm no IKP piešķirtu 2-4%, Latvijā patlaban novirza finansējumu 1% apmērā.

“Izdzīvos tie, kuri spēs saglabāt savu iedzīvotāju skaitu. Mēs varēs priecāties, ja pēc gadsimta būs 20 000 latviešu,” sacīja I.Mežs.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s