Kā paaugstina darba ražīgumu?

Vēl treknajos gados dažādu sektoru – valsts, nevalstiskā un privātā – gudrās galvas runāja par darba ražīguma atpalikšanu no algu pieauguma jeb par ražīguma paaugstināšanas nepieciešamību. Vienkāršā valodā – vairāk rezultātu par to pašu naudu. Lai cik tas izklausītos ciniski, šodien ir īstais laiks šos pasākumus realizēt.

Droši vien katrs Latvijā no savas vai tuvāko cilvēku pieredzes var pastāstīt par reāliem faktiem privātajā sektorā – samazinātas algas komplektā ar lielāku pienākumu apjomu, jo jāstrādā arī par atlaistajiem.
Skumīgi par atlaistajiem, bet tā ir viņu iespēja uz lietām paskatīties no cita skatu punkta. Strādājošajiem ir iespēja atkal pierādīt izdaudzināto latviešu darba tikumu. Īpašniekiem un vadītājiem – atgriezties pie biznesa praktiskajām lietām, būvēt procesus un mērīt rezultātus.

Bet kas notiek valsts sektorā? Jaunā vecās vecās valdības versija aizmirst efektivitātes celšanas principu – vairāk rezultāta par to pašu naudu! Jau kādu laiku atpakaļ Nodarbinātības valsts aģentūra laikam jau eksperimentālā kārtā nolēma vienu dienu nestrādāt, lai iztiktu ar piešķirto algu budžetu. Tas notiek laikā, kad šīs aģentūras koridoros sēž desmitiem tūkstošu vakardienas nodokļu maksātāju, kuri gadiem ilgi barojuši šos ierēdņus, kandidātus un pārējos “vienkāršos tautas kalpus”. Ja pat tagad, kad klienti sēž rindā šie darboņi nesaprot, kādēļ viņi vispār ir vajadzīgi, tad kas var atbildēt, par ko viņi saņēma algu treknajos gados?
Diena: Ceturtdien nestrādās NVA nodaļas, darbinieki bezalgas atvaļinājumā

Šo vienreizējo (cerams) akciju cenšas pārtrumpot VID. Tie strādāšot četras dienas nedēļā. Laikā, kad visa ekonomika saraujas un tās “pelēcīguma” pieļāvums jau parādās pat amatpersonu sarunās. Varētu padomāt, ka ar maigāku kontroli VID vēlas nodrošināt “labvēlīgāku izdzīvošanas vidi” krīzes laikam. Tikai mēs varam būt droši, ka šādā scenārijā labvēlīga vide paredzēta ierobežotam skaitam uzņēmēju. Arī noteiktām VID kontrolētām valsts amatpersonām.
Diena: VID taupības nolūkos gada beigās atlaidīs 1200 darbinieku, strādās četras darbdienas

Atlaišana un samazināšana. Optimizācija un restrukturizācija. Tas viss neko daudz nav vērts, ja nav izpratne par mērķi – vairāk rezultātu par to pašu naudu. Laikā, kad cilvēki masveidā nonāk “uz ielas”, tādi, kas nepiekrīt algu samazināšanai, ir maigi izsakoties vieglprātīgi. Bet vadītāji, kas nespēj procesu realizēt – neprofesionāli. Diemžēl dižķibeles laikā par valsts sektora vadītājiem publiskajā telpā neko daudz labu ziņu nav parādījies. Ne par profesionālo sniegumu, ne par spēju rādīt personisku piemēru algu samazināšanas jomā. Tas, ka viņi strādā ar maksimālo atdevi un to palielināt nevar, protams, ir skaidrs visiem …

Nez, varbūt šis palīdzēs?
Likumi.lv: Ierēdņa darbības un tās rezultātu novērtēšanas kārtība

Vai palīdzēs, ja ugunsgrēku dzēsīs tie paši, kas dedzināja?
Krastiņš: Latvijā jāīsteno valsts uzņēmumu pārvaldes reforma

2009.05.18
Likumprojektu par vienotu algu sistēmu varētu pārņemt Saeima

2009.05.19
Db viedoklis: Vai Latvijā valsts aparātā vismaz kaut kas var notikt normāli?

2009.05.29
Manuprāt DDK pārstāvji jau kādu laiku atpakaļ ir zaudējuši gan objektivitāti, gan realitāti. Meklējiet jaunas sejas 🙂
LDDK: publiskajā sektorā strādājošiem atlīdzība jāsaista ar rezultātiem

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s